Lunch på Strömbäcks Folkhögskola

Information från dövkyrkan och Strömbäcks folkhögskola:

Lunch på Strömbäcks Folkhögskola
Varje torsdag vill vi bjuda 5 döva/teckenspråkiga på lunch hos oss på Strömbäcks Folkhögskola.
 
Vi hämtar upp er i stan, vid församlingshemmet på Östra Esplananden 9,  ca 11.30 och skjutsar tillbaka efter lunchen, allt mellan 13.00 och 14.00, då ni gärna får stanna och fortsätta prata med våra elever. För det är precis DET vi vill att ni ska göra. 
 
Sitta tillsammans med våra teckenspråkselever, låta dem öva på teckenspråket, både producera eget och att avläsa. Vi vill att både ni som gäster och även våra elever, förbereder er med lite samtalsämnen att prata om. 
 
Vi vill skapa en döv/teckenspråkig miljö till våra elever och då behöver vi ER 
 
Anmälan sker till Carina Evefors: carina.evefors@svenskakyrkan.se senast en dag före. När det är 5 st är det fullt och då får man boka upp sig till nästa vecka istället. Eftersom detta är något som vi vill erbjuda till så många som möjligt, kan ni inte boka upp er för flera veckor på en gång, utan varje vecka ny chans. Meddela också så fort som möjligt om du måste lämna återbud. 
 
Vi hoppas ni vill komma och äta lunch med oss och umgås med våra elever! =)
 
Med vänlig hälsning
 
Vi på Strömbäcks Folkhögskola =)